Czas na odpoczynek!

Aktualizacja: 24 paź 2018

Czyli dlaczego należy zrobić odpoczynek po sezonie? Jak długo powinien trwać? Co się dzieje z naszym organizmem podczas przerwy? Pozytywne i negatywne skutki.Listopad to dla większości kolarzy i triathlonistów idealny moment na zrobienie przerwy od treningów. Załóżmy, że po ostatnim wyścigu wszyscy przeprowadziliście 2-4 tygodniowe roztrenowanie. I co teraz? Sezon startowy zazwyczaj zaczynamy z początkiem kwietnia… mamy listopad… tak , jest to idealny moment na przerwę od treningów. Na okres 1-2 tygodnia możemy całkowicie zrezygnować z treningów. Możemy nie robić nic… lub uprawiać inną aktywność fizyczną o bardzo niskiej intensywności.

Oczywiście zakładamy, że zawodnik miał bogaty sezon startowy, bez żadnych przerw spowodowanych np. przez kontuzje. Jeśli były dłuższe przerwy w sezonie lub zawodnik bardzo mało startował to taka przerwa i roztrenowanie wcale nie jest konieczne!

Ile powinna trwać przerwa?

1-2 tygodnie, nie więcej. Pamiętajmy że mamy za sobą okres 2-4 tygodni roztrenowania, który także jest dla nas regeneracją a najbliższe wprowadzenie do przygotowań także nie będzie bardzo intensywne. Dłuższa przerwa powoduje bardzo szybko negatywne konsekwencje fizjologiczne, przede wszystkim w naszym układzie krążeniowym i mięśniowym.

Dlaczego należy zrobić przerwę? Czyli o pozytywach naszej przerwy.

 1. Odpoczynek psychiczny. Nie musimy trzymać reżimu treningowego. Odnawiamy relacje z przyjaciółmi, czy rodziną. Impreza? Jak najbardziej! Kiedy jak nie teraz! Nasza głowa odpocznie i nabierze odpowiedniej motywacji do nowego sezonu!

 2. Odpoczynek fizyczny. Dajmy odpocząć i zregenerować się naszym układom: mięśniowym, krążeniowym i kostno-stawowym. Niech mięśnie odpoczną a nasze parametry morfologiczne krwi wrócą na najwyższe wskaźniki!

 3. Zadbajmy o nasze zdrowie. Zadbajmy o to, na co nie mamy czasu w sezonie. Mamy czas wyleczyć wszystkie mikro urazy i większe kontuzje powstałe w trakcie sezonu. Uśmiechnijmy się, w szczególności do fizjoterapeuty oraz dentysty i zróbmy co potrzeba!

A minusy? Czyli trochę mniej pozytywne efekty przerwy.

 1. Wzrośnie waga. Niestety dla większości z nas tak się stanie. Nie jest to jednak nic złego, nawet niektórzy „wytopieni” potrzebują przytyć kilka kilogramów na zimę. Pamiętajmy, żeby jednak nie przytyć za dużo.. na pewno nie więcej niż 5 % . Można jednak w tym okresie zastosować dietę oczyszczającą, dzięki której, poza oczyszczeniem możemy spodziewać się nawet spadku wagi mimo braku treningów!

 2. Wzrośnie tętno na każdym z progów. „Świeże serce” będzie zdecydowanie częściej się kurczyło, co może powodować nasze obawy, że z naszą wydolnością jest źle. Nie należy tym się jednak przejmować. Na progu tlenowym obserwuje się nawet wzrost o 20 skurczy serce na minutę! Możemy więc czuć się dziwnie. Trening wytrzymałościowy w najbliższym okresie będzie stopniowo „tonował” nasze tętno


Najczęstsze błędy zawodników podczas przerwy po sezonie startowym:

 1. zbyt długa przerwa od jakiejkolwiek aktywności fizycznej

 2. zupełny brak kontroli nad dietą i nadmierne nabieranie masy ciała ( powyżej 5 %)

 3. zbyt szybkie wchodzenie na "pełne obroty" zaraz po przerwie

 4. nie zrobienie żadnej przerwy od treningów( dotyczy osób zbyt motywowanych)


Po zakończeniu leniuchowania rozpoczynamy spokojnie przygotowania do nowego sezonu. Po przerwie pierwsze 1-2tygodnie powinny przypominać okres roztrenowania przed przerwą. Stawiajmy na trening ogólnorozwojowy. Nie rzucajmy się od razu na ciężko intensywny trening. Nie po to odpoczywaliście żeby złapać kontuzje zaraz po okresie roztrenowania! Miłego leniuchowania!

 • White Facebook Icon
 • White Instagram Icon
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now